1. Határozd meg az ERP rendszer bevezetés sikerkritériumait
Egy új ERP rendszer bevezetése előtt cégvezetőként a legfontosabb feladat a reális célok meghatározása. Ezt a legpontosabban konkrét mutatókkal lehet elérni, ezért minden egyes sikerkritériumhoz érdemes egzakt mérőszámokat társítani.
Az ERP rendszer bevezetés sikerkritériuma lehet
● egy adott munkafolyamat teljesítési idejének a felgyorsítása,
● a cég bevételeinek százalékos növekedése,
● a reklamációk számának csökkentése,
● bármely más mérhető cél.
Az objektív sikerkritériumok nemcsak érthetőbbé teszik a munkatársak számára az ERP rendszer bevezetésének szükségességét, de a fejlesztőkre is ösztönzően hatnak, mert a részletes dokumentáció alapján a projekt sikeressége is egyértelműen kimutatható.
Sőt, a megfelelően átgondolt sikerkritériumok azt is elősegítik, hogy az ERP rendszer bevezetése teljes mértékben visszahozza az árát. Megtérülésről akkor beszélhetünk, ha a szoftver bevételei meghaladják a befektetés teljes összegét.
2. Hangold össze az ERP rendszer bevezetés lehetőségeit a reális igényekkel
A szerteágazó MI megoldások még KKV környezetben is vonzóak lehetnek az ERP rendszer bevezetéséhez, de költséghatékonysági okokból fontos, hogy csakis olyan automatizmusok kerüljenek a rendszerbe, amelyek konkrétrészfeladatokhoz köthetők.
Érdemes már a tervezési fázisban minden leendő ERP funkcióhoz társítani egy jelenleg is végzett munkafolyamatot, mert így felesleges extrák nélkül, hamarabb tud megtérülni a befektetés.
3. Kezdd el a tervezést már a szerződéskötés előtt
Mielőtt a cég leszerződne a számára tökéletes partnerrel, jó kiindulópontot jelenthetnek a fejlesztő cégek blogjai, mert a szakértők írásaiból nemcsak az ERP rendszer bevezetés leggyakoribb kihívásai és megoldásai, de a csapat által használt munkamódszerek is megismerhetők.
A megbízható fejlesztői gárda megtalálása után indulhat a közös munka. Az ERP rendszer maximális megtérülésére akkor van a legtöbb esély, ha a modulok felépítésében, a harmadik féltől származó szoftverek integrálásában és a UI/UX felületek kialakításában a fejlesztők mellett a megbízó és az általa kijelölt kulcsemberek is részt vesznek.
Az AP4 DIGITAL-nál nemcsak az ERP rendszer bevezetés technikai megvalósításában, de a stabil költségterv kialakításában is szívesen segítünk. Ez azért jó, mert a projekt biztosan igazodni fog a vállalat anyagi erőforrásaihoz és így az elvárások kontrollnélküli bővülése is kordában tartható.
4. Taníts be minden munkatársat
Az ERP rendszer bevezetés maximálismegtérüléséhez elengedhetetlen, hogy a munkatársak megismerjék a szoftvert és szívesen is használják azt.
A megfelelő oktatással még az eleinte szkeptikus kollégák is jobban fogják támogatni az ERP rendszer bevezetését, mert nem egyik napról a másikra kell majd lecserélniük eddigi Excel-tábláikat és Word-dokumentumaikat.
Az AP4 DIGITAL csapata a kivitelezés során folyamatos tesztelési lehetőségekkel, az ERP rendszer bevezetése előtt pedig részletes személyes vagy e-learning formában segíti az oktatást. Az így kapott tudásanyag egyszerűen beépíthető az onboarding folyamatokba, ezért az új kollégák is hamar felzárkózhatnak a tapasztalt csapattagok teljesítményéhez.
5. Ne feledkezz meg az ERP rendszer utánkövetéséről sem
Egyes cégek az ERP rendszer bevezetését követően már nem foglalkoznak az eredmények visszamérésével. Ez problémás, mert a szoftver megtérülését erősen torzítja, ha az élesítés utáni támogatási és a bővítési költségek nincsenek dokumentálva.
Az AP4 DIGITAL-nál fejlesztői és üzemeltetői oldalról is kiemelt figyelmet fordítunk a folyamatok mérésére és ariport készítésre. A lehető leghatékonyabb működés és a teljes megtérülés érdekében igény szerint az ERP rendszer sikerét a bevezetés után is folyamatos audittal kísérjük figyelemmel és az eredmények alapján akár rövid határidős frissítéseket is végzünk.
Az AP4 DIGITAL-nál több éves ERP rendszer bevezetési tapasztalattal segítjük elő az új szoftver maximális megtérülését.